دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • درباره ما
  • مدیریت غذایی و آرایشی
  • مدیریت دارویی
  • مدیریت آزمایشگاه
  • تحقیق و توسعه
  • مدیریت تجهیزات پزشکی
  • فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل

معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران ملاحظات مصرف مکمل های تغذیه ای در کودکان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۱۸ | 


ملاحظات  مصرف مکمل  های تغذیه ای در کودکان

 
افزایش قد و وزن کودک دو متغیر اساسی در بررسی رشد کودک است و رعایت ملاحظات مصرف مکمل های تغذیه ای در کودک حائز اهمیت خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران : در سال‌های اولیه زندگی، افزایش قد و وزن کودک دو متغیر اساسی در بررسی رشد کودک است و رعایت ملاحظات مصرف مکمل های تغذیه ای در کودک حائز اهمیت خواهد بود.
فاطمه صالحی کارشناس اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی سنتی و مکمل های معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران افزایش قد و وزن کودک را دو فاکتور مهم در بررسی رشد کودک دانست و گفت :  در یک سالگی، کودک توانایی ایستادن پیدا می‌کند و در ۱۵ ماهگی راه رفتن را تجربه می‌کند. در این دوران استخوان‌ها رشد طولی پیدا می‌کند و بر حجم ماهیچه‌ها افزوده می‌شود. به طوری که کودک روزانه ۶ گرم افزایش وزن خواهد داشت. بعد از 2 سالگی با کند شدن رشد، اشتهای کودک هم کاهش می‌یابد. پس براساس روند رشد کودک، تقاضا برای دریافت غذا نیز تغییر می‌کند. هر چند میزان دریافت انرژی از یک غذا تا غذای دیگر متفاوت است، اما کل غذای دریافتی روزانه کودک ثابت است. البته نیاز انرژی کودکان براساس میزان فعالیت فیزیکی آن‌ها متفاوت است.
صالحی در خصوص تامین تمامی مواد مغذی مورد نیاز کودکان عنوان کرد : برای تامین تمامی مواد مغذی مورد نیاز کودک، برنامه غذایی آن‌ها باید شامل ترکیبی از غذاهای مختلف در گروه‌های اصلی غذایی باشد. به همین دلیل متخصصان کودک از‌‌ همان بدو تولد در برنامه غذایی کودک مکمل‌های تغذیه‌ای مختلفی را تجویز می‌کنند که از هر نظر در رشد کودک مهم است.
مکمل‌های تغذیه‌ای به منظور تامین نیازهای مختلف کودک تجویز می‌شود.
 شروع تجویز مکمل از هفته دوم تولد است. مهم‌ترین آن‌ها قطره ویتامین A+D است که تا 15-12 ماهگی ادامه پیدا می‌کند. بعد از ۶ ماهگی یا زمانیکه وزن کودک به دو برابر زمان تولد برسد به مدت 8-6 ماه قطره آهن اضافه می‌شود. این 2 قطره در شرایطی مفید است که کودک با شیر مادر تغذیه می‌شود ولی در مورد شیر خشک‌خواران بنا به شرایط کودک متفاوت است و میزان و نوع مکمل با توجه به نوع شیر خشک و میزان شیری که می‌خورد متفاوت می‌شود.
‌گاها پزشک برای کودک بعد از انجام آزمایش‌های خاص از ترکیبات حاوی روی، کلسیم، امگا ۳ یا سایر مکمل‌های خاص بر اساس نیاز توصیه می‌کند و حتی ممکن است ترکیباتی که به یک کودک داده می‌شود برای کودکان دیگر مضر باشد.
وی افزود :شرایط هر کودک و وضع جسمانی و سلامتی وی مهم‌ترین مسئله در شروع مصرف مکمل است. برخی از ماه اول تولد و برخی از 5 تا 6 ماهگی مکمل مصرف می‌کنند و برخی از مکمل‌ها بدون توجه به سن بر اساس شرایط کودک تجویز می‌شود.
نکته مهم دیگر پایان مصرف یا تغییر آن‌هاست. بنابراین بهترین روش این است که پس از هر دوره مصرف، پزشک متخصص با توجه به منحنی رشد کودک، نتایج معاینات و گزارش مادر، در مورد عادات غذایی برای ادامه یا تغییر مکمل تصمیم‌گیری می‌کند. به این عوامل باید آلرژی‌ها و ذائقه کودک را هم اضافه کرد. بهبود سرعت رشد و معیار‌های تکامل روانی و مغزی مهم‌ترین نتایج تجویز مکمل‌های تغذیه‌ای هستند و معمولا اثرات خیلی خوبی بر همه کودکان دارند و در کشورهای مختلف بر اساس شرایط اقلیمی و نیازهای آن تجویز می‌شوند. در برخی موارد مصرف مکمل‌ها در موقع نامناسب ممکن است آن‌ها را بی‌اثر کند. همه مادران باید توجه داشته باشند که اگر کودک‌شان از این مکمل‌ها استفاده نکند اثرات غیرقابل جبرانی خواهد داشت و چون هر مکمل دوره زمانی خاصی را شامل می‌شود خیلی مهم است که حتما در دوره خودش و به مقدار لازم مصرف شود.
اغلب دیده شده که مادران با توجه به تجربه از فرزندان اول یا توصیه دوستان چنین کاری می‌کنند که اصلا صحیح نیست.‌‌
وی در پایان تاکید کرد : همانگونه  که گفته شد همه بچه‌ها حتی آن‌هایی که بیماری خاص یا مزمن دارند باید از مکمل استفاده کنند البته شرایط هر بیمار متفاوت است. ‌به یاد داشته باشید که مکمل و داروهای تقویتی می‌توانند در صورت مصرف نابجا مضر باشند و اثرات منفی بیماری را تشدید کنند. بنا بر این مشورت با پزشک و دکتر داروساز در خصوص مصرف مکمل‌های تغذیه‌ای در کودکان امری اجتناب ناپذیر می‌باشد.
 
 


CAPTCHA code

دفعات مشاهده: 97 بار   |   دفعات چاپ: 7 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر